UEFA EURO 2024 - Ορισμοί διαιτητών - 9 Ιουλίου 2024Ανάθεση διαιτητή για τον πρώτο ημιτελικό του EURO 2024, που θα διεξαχθεί στις 9 Ιουλίου 2024.Ο Slavko Vin či ć επιστρέφει με ημιτελικό. Διεξήγαγε δύο παιχνίδια στη φάση των ομίλων, τώρα ο τρίτος θα είναι η κορυφαία αναμέτρηση Ισπανία - Γαλλία.Εξαιρετική χρονιά για τον Σλοβένο διαιτητή, ο οποίος διηύθυνε και τον τελικό CL πριν από περίπου ένα μήνα49, ημιτελικοίΜόναχο, 9 Ιουλίου 2024 21:00 CETΙΣΠΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑΔιαιτητής: Slavko Vin či ć SVNΒοηθός Διαιτητή 1: Toma ž Klan čnik SVNΒοηθός Διαιτητή 2: Andra ž Kova či č SVNΤέταρτος αξιωματούχος: Ivan Kru žliak SVKΈφεδρος Βοηθός Διαιτητή: Μπράνισλαβ Χάνκο SVKΒοηθός Διαιτητή Βίντεο: Nejc Kajtazovic SVNΒοηθός Βίντεο Βοηθός Διαιτητή 1: Πάολο Βαλέρι ΙΤΑΒοηθός Βίντεο Βοηθός Διαιτητή 2: Massimiliano Irrrati ITAΠαρατηρητής Διαιτησίας UEFA: Björn Kuipers NEDΑντιπρόσωπος της UEFA: Arturs Gaidels LVA·Εμφάνιση πρωτοτύπου·Βαθμολογήστε αυτή τη μετάφραση
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Τον αναπληρωτή Υπουργό Αθλητισμού, Γιάννη Βρούτση, επισκέφθηκε ο Μάκης Γκαγκάτσης, μοναδικός υποψήφιος για την προεδρία της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας, στις εκλογές της 22ας Ιουλίου.
Ο κ. Γκαγκάτσης ανέλυσε στον κ. Βρούτση το σχέδιο/όραμά του για «να αλλάξουν πάρα πολλά στο προφίλ και την λειτουργία της ΕΠΟ την προσεχή 4ετία», προσβλέποντας στη στενή συνεργασία με το Υπουργείο και την Πολιτεία.
Ο Υπουργός ευχαρίστησε τον πρώην διευθύνοντα σύμβουλο της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, του ευχήθηκε καλή επιτυχία και επισήμανε ότι «είναι χρυσή ευκαιρία να αλλάξει όχι απλώς σελίδα, αλλά βιβλίο το ελληνικό ποδόσφαιρο»!
Ο κ. Βρούτσης τόνισε στον κ. Γκαγκάτση πως «αγκαλιάζουμε και στηρίζουμε κάθε νέα προσπάθεια της Ομοσπονδίας για αναβάθμιση του ελληνικού ποδοσφαίρου.
Αντλούμε τις εμπειρίες από τα κακώς κείμενα τόσων ετών και επιδιώκουμε συνεργασία σε νέες, στέρεες, υγιείς και ειλικρινείς βάσεις, με αμοιβαία καλή συνεννόηση, προσβλέποντας σε μια πολύ καλύτερη Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία, καθώς μας ενώνει όλους το καλό του ποδοσφαίρου».
Ο κ. Γκαγκάτσης αναφέρθηκε στον πρόσφατο νόμο για την πάταξη της παραβατικότητας στα γήπεδα, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι πρόκειται για «σκληρό νόμο, αλλά δίκαιο, ο οποίος δια της άμεσης εφαρμογής του εμπέδωσε αμέσως στον κόσμο το αίσθημα ότι η Πολιτεία δεν παίζει πλέον» και ο Υπουργός του επανέλαβε ότι «ο ν. 5085/2024 ωφέλησε εν γένει το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς οι διοικητικές κυρώσεις που στόχο έχουν την διασφάλιση της προστασίας των φιλάθλων στα γήπεδα, εφαρμόζονται αδιακρίτως, με απόλυτη διαφάνεια, δικαιοσύνη και αναλογικότητα».
«Δεν θίγουμε το πρωτάθλημα, δεν αμφισβητούμε τις Αρχές του, όμως για εμάς πάνω απ’ όλα είναι η ασφάλεια αθλητών και θεατών», υπογράμμισε ο κ. Βρούτσης και ο κ. Γκαγκάτσης συμφώνησε ότι θα πρέπει να ενσωματωθούν και στον Πειθαρχικό Κώδικα της ΕΠΟ οι προβλέψεις του νόμου.
Σε πολύ καλό κλίμα οι δύο πλευρές έθιξαν, επιπλέον, την αναγκαιότητα περαιτέρω ενεργειακής αναβάθμισης των γηπέδων των ΕΠΣ σε όλη τη χώρα, μέσω του σχετικού προγράμματος του Υπουργείου (ήδη σε 33 έχουν τοποθετηθεί φωτοβολταϊκά) και ανανέωσαν το ραντεβού τους για να εξετάσουν περαιτέρω θέματα όπως η σύμβαση για το VAR, η αναγκαιότητα κατασκευής προπονητικού κέντρου των Εθνικών ομάδων και η χρονική ετοιμότητα του ΟΑΚΑ και του Καυτανζογλείου ώστε να μπορούν να φιλοξενούν αγώνες τους.
Πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τρίτης 4/6 στο Εθνικό Στάδιο Χανίων παρουσία των μελών της Ε.Δ. της Ε.Π.Σ.Χ., η εναρκτήρια συνάντηση - προπόνηση των Διαιτητών για την προετοιμασία ενόψει των αγωνιστικών δοκιμασιών των Αξιολογημένων Διαιτητών 1ης, 2ης, 3ης Κατηγορίας (τα οποία θα γίνουν στις 24 Ιουλίου), αλλά και για όσους νέους και προς αξιολόγηση διαιτητές πρόκειται να λάβουν μέρος στα τεστ που θα ακολουθήσουν το φθινόπωρο.
Ο προπονητής των Διαιτητών Μανώλης Κουτσουκλάκης ανέλυσε το πλάνο των προπονήσεων για τους αξιολογημένους διαιτητές (το κύριο μέρος θα περιλαμβάνει δυο προπονήσεις εβδομαδιαία), αλλά και για τα υπόλοιπα μέλη της δύναμης των διαιτητών της Ε.Π.Σ.Χ., μιας και στις προπονήσεις μπορούν να λάβουν μέρος όλοι ανεξαιρέτως.
Τα μέλη της Ε.Δ. ευχήθηκαν στους διαιτητές καλή προετοιμασία χωρίς τραυματισμούς και επιτυχίες ενόψει των αγωνιστικών τεστ και των επικείμενων αξιολογήσεων