Mε επιτυχια εγινε η σχολη διαιτησιας που διοργανωσε η ΕΠΣ Πιεριας και συμμετειχαν 55 νεοι και νεες που θα αποτελεσουν το μελλον της διαιτησιας στην Πιερια (εδώ σχετικες φωτογραφιες από τις γραπτες εξετασεις των νεων διαιτητων στην αιθουσα του συνδεσμου
Υπευθυνος απο την εκπαιδευση της ΕΠΟ ηταν ο Τασος ο χριστοδουλου,παροντες οι Λεφας Γρηγορης Αρχιδιαιτητης καραμπουλας χρηστος μελος επιτροπης αργυρης μαβινης εκπαιδευτης (πρωην) τα μελη του Δ.Σ του συνδεσμου διαιτητων Λαφατζης Κωστας Προεδρος και Φωτιαδης Αντωνης Γενικος Γραμματεας,οι παρατηρητες διαιτησιας Αγγελοπουλος Εδουαρδος και Φιρινιδης Σταθης
Χαιρετισμο απηυθυνε ο προεδρος της ΕΠΣ Δημητρης Ελευθεριαδης και ο Προεδρος της επιτροπης Διαιτησιας Ηρακλης Δασιοπουλος
Δυο διεθνεις διαιτητες επανερχονται στα παιγνιδια της 20ης αγωνιστικης οπου το διδυμο ωρισε τον Χρηστο Γκράνα να σφυριξει τον Ολυμπιακο με την Λαρισα Στο ντερμπυ Ξανθης –ΠΑΟΚ εβαλε τον Γιωργο Κύζα που εχει παραστασεις από τετοια δυσκολα παιγνιδια και εχει τις ικανοτητες να τα φερει σε περας ενώ τον ετερο διεθνη Γιωργο Κομίνη τον ωρισε να περασει από την Ηγουμενιτσα που μενει στην Κερκυρα και να διευθυνει την αναμετρηση με τον Λεβαδειακο
Ακομη επιστρεφει ο αδικημενος από τον Τεροβίτσα Γιωργος Φουκάκης που ειχε ανακαλυψει πεναλτυ και λαθη που σε καμμια περιπτωση δεν ηταν σοβαρα και επρεπε η επιτροπη να τον καλυψει Ο Ηρακλειωτης διαιτητης θα διευθυνει την συναντηση του Ηρακλη με την ΑΕΚ
Στη λεωφορο θα βρεθει ο Σπυρος Σελιμος για τον αγωνα του ΠΑΟ με τον Παναιτωλικο ενώ ο Αλεξανδρος Τσαμούρης θα σφυριξει το παιγνιδι του Πλατανια με τον ΠΑΣ Ακομη ο Ανανιας Φωτιαδης θα παει στη Βεροια και ο Αρης Βατσιος που παιρνει μια ακομη ευκαιρια στο ματς του Αστερα με τον Ατρομητο
Αναλυτικά:
Σάββατο (11/2)
15:00 Βέροια - Πανιώνιος Α. Φωτιάδης (Σερρών) Βοηθοί: Θ. Νταλούκας (Τρικάλων), Ν. Κωτούλας (Σερρών)
4ος: Ε.Γρατσάνης (Τρικάλων)Δ.Σαραιδάρης
17:15 Αστέρας Τρίπολης - Ατρόμητος Α.Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)Βοηθοί: Β. Λάμπρου (Ανατολικής Αττικής), Γ. Παλαμίδας (Λακωνίας) 4ος: Ι. Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)Φ.Μαζαράκης
19:30 Ολυμπιακός - ΑΕΛ Χρ. Γκράνας (Θράκης) Βοηθοι Β. Καραβασίλης (Καβάλας), Ράινχαρτ Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής) 4ος: Γ. Κυριαζίδης (Έβρου)Χ.Δαγκλής
Κυριακή (12/2)
15:00 Κέρκυρα - Λεβαδειακός Γ. Κομίνης (Θεσπρωτίας) Βοηθοί: Γι. Καλφόγλου (Θεσπρωτίας), Π. Μεσσήνης (Αχαΐας)
4ος: Α. Κουτσιαύτης (Άρτας)Χ,Καρατζάς
17:15 Πλατανιάς - ΠΑΣ Γιάννινα Α. Τσαμούρης (Πειραιά) Βοηθοί: Χρ. Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής), Δ. Ζησιμόπουλος (Πειραιά) 4ος: Ε. Κορδολαίμης (Ανατ. Αττικής) Γ Μητροφάνης
17:15 Ξάνθη - ΠΑΟΚ Γ. Κύζας (Δράμας) Βοηθοί: Β. Καμπούρης (Ευβοίας), Ι. Καραγκιοζοπουλοις (Ημαθίας)
4ος: Κ. Κοτσάνης (Δράμας)Φ.Μπίκας
19:30 Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός Σ. Σελίμος (Λακωνίας) Βοηθοί: Η. (Μεσσηνίας), Τρ. Πετρόπουλος (Αρκαδίας)
4ος: Γ. Γιαννουλάκης (Χανίων)Μ.Καλαθενός
Δευτέρα (13/3)
19:30 Ηρακλής - ΑΕΚ Γ. Φουκάκης (Ηρακλείου) Βοηθοί: Δ. Γκάγκας (Λάρισας), Κ. Χαρίσης (Γρεβενών)
4ος: Θανάσης Σέζος (Κιλκίς) Ι.Σπυρόπουλος
Οσοι εβλεπαν τηλεοπτικα τον αγωνα του Ολυμπιακου με τον Ατρομητο θα αντεληφθησαν ότι στο 57 που ο Πλατέλας διαμαρτυρονταν εντονα ζητώντας πεναλτυ κυρια προς τον βοηθο Κουλα Χασαν ,πηγε να ξεγελασει τον διαιτητη Τασο Παπαπέτρου. Βλεποντας τη φωτογραφια το διαπιστωνετε αμεσως Ο Πλατέλας παταει το παπουτσι του το ποδι του Ρετσου και πεφτει σε μια προσπαθεια να κερδισει πεναλτυ μονο που ο διεθνης ρεφερυ δεν την πατησε αλλα επρεπε να τον χρεωσει στη συγκεκριμενη φαση με κιτρινη γιατι διαμαρτυρονταν ανευ λογου στον Α βοηθό
Ο παρατηρητης Δημητρης Καλύβας ναι μεν ενημερωσε ότι θα κανει χρηση βιντεο για να είναι σιγουρος αλλα εδειχνε στα αποδυτηρια ότι δεν διεπιστωσε παραβαση και σταθηκε στην αποδοση του Παπαπετρου που την χαρακτηρισε πολύ καλη Eνω για τη φαση του 37 οπου οι ερυθρολευκοι ζητησαν χερι στο πεσιμο του Ζησόπουλου εκρινε οτι ηταν ακουσιο και δεν ειχε προθεση και σωστα δεν δοθηκε παραβαση
Αντιθετα ειχε να επισημανει τα λαθη προς τους δυο βοηθους και ιδιαιτερα στον Κουράκη που λογω κακης θεσης στο 27 σηκωσε ένα ανυπαρκτο οφσαιντ ενώ ο Τόνσο καλυπτονταν Το ιδιο επραξε και ο Α βοηθος Κουλα Χασαν που υπεδειξε στο 89 τον Λε Ταλεκ που δεν ηταν εκτεθειμενος Τεταρτος ηταν ο Νικος Ανούσος
ΣΤΗΝ ΛΕΩΦΟΡΟ ο Δημητρης Στυλιαρας γενικα πηγε καλα γιατι τον διευκολυνε και η εξελιξη του σκορ αφου ο ΠΑΟ ηταν ανωτερος του αντιπαλου του Το πεναλτυ που υπεδειξε σε ανατροπη του Εμποκού ηταν καθαρο αφου ο Ντοναρουμα πηγε πρωτα για τη μπαλα αλλα όταν την τσιμπησε ο αντιπαλος του τον ανετρεψε
Ο Γιαννης Τσαχειλιδης εμεινε ευχαριστημενος από την συνεργασια που ειχε ο ρεφερυ με τους βοηθους του Χρηστο Ακριβο και Χρηστο Μπαλτα Τεταρτος ηταν ο Αρης Βατσιος
ENA ακομη παραδοσιακο καστρο επεσε αποψε και θα ανατειλει μια νεα μερα για το ποδοσφαιρο στην Αχαια Η ΕΠΣ αλλαξε χερια . Οι εκλογές που πραγματοποιηθηκαν το βράδυ της Τετάρτης ανέδειξαν νικήτρια την παράταξη που έχει ως επικεφαλής τον Άγγελο Δανιήλ με 66 ψήφους.Ηταν μια νικη και της συμμαχιας που ειχε ριξει ολο το βαρος της στην Αχαια ιδιαιτερα η ΑΕΚ και ο Δημητρης Μελισσανιδης
Η παράταξη που είχε ως επικεφαλής τον προηγούμενο πρόεδρο, Δ. Μπαλαφούτη, πήρε 44 ψήφους. Η παράταξη του Αγγελου Δανιήλ θα έχει οκτώ μέλη στο νέο διοικητικό συμβούλιο και η παράταξη του Δημήτρη Μπαλαφούτη, ο οποίος εξελέγη στο νέο ΔΣ, τρία μέλη.
«Τα δύσκολα τώρα αρχίζουν, σήμερα πανηγυρίζουμε αλλά από αύριο μας περιμένει πολλή δουλειά» δήλωσε ο Αγγελος Δανιήλ.
Σε επίπεδο ΕΠΟ και συσχετισμού δυνάμεων Ενώσεων, η ΕΠΣ Αχαϊας ήταν μια Ένωση που παρέμενε πιστή στο προηγούμενο χρεοκοπημένο «σύστημα ΕΠΟ» ,Μαλιστα τον
περασμένο Δεκέμβριο, ο πρώην πρόεδρός της, Δ. Μπαλαφούτης, ανατράπηκε από την διαμορφωμένη πλειοψηφία εντός ΔΣ.επανηλθε με προσωρινη δικαστικη αποφαση αλλα στο τελος δικαιωθηκε η πλειοψηφια πουη τον ειχε εκθρονισει
Ο νέος πρόεδρος Άγγελος Δανιήλ, έχει ήδη δηλώσει ότι στηρίζει την παράταξη που έχει ως επικεφαλής τον Βαγγέλη Γραμμένο. Επομένως και αυτή η Ένωση περνά ολοκληρωτικά στην παράταξη των Ενώσεων που θέλουν αλλαγή στην ΕΠΟ και απαλλαγή από πρόσωπα, καταστάσεις και νοοτροπίες που έφτασαν το ποδόσφαιρο στο έσχατο σημείο της παρακμής και της ανυποληψίας.
Από τον περασμένο Δεκέμβριο έως σήμερα, στις Ενώσεις που έγιναν εκλογές, επανεξελέγη διοίκηση που υποστήριζε το προηγούμενο «σύστημα ΕΠΟ» μόνο στην ΕΠΣ Κέρκυρας.
Η ΕΠΣ Ηλείας είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση και παρότι θα ψήφιζε τον διάδοχο του Γκιρτζίκη, Δ. Ελευθεριάδη, αν γίνονταν εκλογές στην ΕΠΟ τον περασμένο Οκτώβριο, δεν μπορεί σήμερα να θεωρηθεί δεδομένη.
Αντίθετως το «σύστημα» έχασε την ΕΠΣ Ημαθίας, έχασε ολοκληρωτικά τις ΕΠΣ Σερρών και ΕΠΣ Αχαϊας, ενώ στις ΕΠΣ Αθηνών, ΕΠΣ Χαλκιδικής και ΕΠΣ Φθιώτιδας επανεξελέγησαν διοικήσεις που έχουν ήδη συνταχθεί υπέρ της υποψηφιότητας του Βαγγελη Γραμμένου για την προεδρία της ΕΠΟ, η οποία (η υποψηφιότητα) πλέον διευρύνει συνεχώς την αναμφισβήτητη πλειοψηφία της στο χώρο των Ενώσεων.
Οι Άγγελος Δανιήλ 59 ψήφους, Θεοδωρόπουλος Νικόλαος 43 ψήφους, Ντάσιος Κωνσταντίνος 41 ψήφους, Χριστόπουλος Οδυσσεύς 33 ψήφους, Πλώτας Αθανάσιος 32 ψήφους, Σαρρής Δημήτριος 30 ψήφους, Αγγελόπουλος Κωνσταντίνος 30 ψήφους και Βουκελάτος Βασίλειος 27 ψήφους.Για την εξελεγκτική επιτροπή εκλέγονται Μπογιάκης Αλέξανδρος με 34 ψήφους και Σακελλαρίου Ανδρέας με 31 ψήφους.
Από την Π.Ε.Σ. εκλέγονται: Οι Μπαλαφούτης Δημήτριος 44 ψήφους, Πλούμης Χρήστος 39 ψήφους και Γκοτσόπουλος Γιώργος με 28 ψήφους. Για την εξελεγκτική επιτροπή εκλέχθηκε η κυρία Χρυσούλα Σταθοπούλου.
ΔΕΚΑ διαιτητες από την φουτμπώλ λιγκ εβαλε ο Καλύβας στα πιο σημαντικα ματς της Γ κατηγοριας οπου διεκδικειται η πρωτη θεση του ομιλου Στα πιο σπουδαια παιγνιδια οριστηκαν ο Λαρισινός Αγης Μπουρμασοπουλος(φωτο 2) στη συναντηση Καμπανιακου-Καλαμαριας ο Γιαννης Γκουγκούδης (φωτο 3) από τις Σερρες στο ματς Δοξας-Ορφεα Ξανθης Στη αναμετρηση του Ολυμπιακου Βολου θα βρεθει ο Λαμιωτης Γιάννης Μπλούνας και στον αγωνα του Απολλωνα Λαρισας ο Ανδρεας Καραλιόλιος από τα Γρεβενά
Στο τριτο ομιλο ο Βασιλης Παναγιωτόπουλος θα παιξει την Παναχαικη και ο Χαρης Τσουκαλάς την Αχαικη στο Λουτράκι Τελος τον πρωτοπορο Ιωνικο θα σφυριξει ο Μανώλης Μίαρης (φωτο 1) και τον Εργοτελη στη Ραφηνα ο Γιωργος Λάμπρου (φωτο 6)
Όλοι οι αγώνες με εξαίρεση το παιχνίδι Ερμή Ζωνιανών – ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ για τον 4ο όμιλο, αλλά και το ματς Πανθηραϊκός – Ιάλυσος Ρόδου επίσης για τον ίδιο όμιλο, που θα γίνουν το Σάββατο (11/2) και την Δευτέρα (13/2), θα πραγματοποιηθούν την Κυριακή (12/2) και θα αρχίσουν στις 15:00 πλην του αγώνα Αστέρας Πετριτή – Καραϊσκάκης για τον 2ο όμιλο το οποίο θα αρχίσει νωρίτερα για συγκοινωνιακούς λόγου, όπως και το παιχνίδι του 3ου ομίλου του Παναρκαδικού με τον Αιολικό, ενώ το παιχνίδι του ΑΟ Καρδίας με την ΑΕ Ποντίων Βατολάκκου δεν θα πραγματοποιηθεί λόγω της αποχώρησης της ομάδας των Γρεβενών από την συνέχεια του πρωταθλήματος.
Αναλυτικά οι διαιτητές:
1ος όμιλος
Απόλλων Παραλιμνίου – ΑΠΕ Λαγκαδά (Βρέσκας, Κελεσίδης, Παπαδά) Δόξα Δράμας – Ορφέας Ξάνθης (Γκουγκούδης, Σάββας, Καμπούρης (Σερρών κης (Ημαθίας))Εορδαϊκός – Δόξα Προσκυνητών (Κατής, Δράγος (Φλώρινας), Μωυσιάδης (Γρεβενών))Καβάλα – Μακεδονικός Φούφα (Παρχαρίδης, Κουβαλάκης, Παστιάδης (Δράμας)) Καμπανιακός – Απόλλων Καλαμαριάς (Μπουμαρσόπουλος, Παπαδημητρίου, Νίκζας (Λάρισας))Νάουσα – Αλμωπός Αριδαίας (Βουρνέλης, Κουφός, Φραγιός (Μακεδονίας))
2ος όμιλος
Απόλλων Λάρισας – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Καραλιόλιος (Γρεβενών), Παπαδόπουλος, Μπέλτσου (Κοζάνης)).Αστέρας Πετριτή – Διαγόρας Σεβαστής (Πάνος, Κοττόρος, Γιώτης (Ηπείρου)) Θεσπρωτός – Νίκη Βόλου (Αθανασίου, Σαρλής (Άρτας), Γκαρτζονίκας (Πρέβεζας)) Καραϊσκάκης – Ένωση Ιστιαίας (Σιντόρης, Τίκας (Θεσπρωτίας),Φραγκούλης (Πρέβεζας)) Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου – Τηλυκράτης (Σιδηρόπουλος, Δεμερτζής, Δέλλιος (Πέλλας)) Ολυμπιακός Βόλου – Πύδνα Κίτρους (Μπλούνας, Καλύβας, Λιτοσελίτης (Φθιώτιδας)) Πιερικός – Αμβρακία Κωστακίων (Αντωνίου, Μιχταζίδης, Μποζατζίδης (Μακεδονίας)) Ρήγας Φεραίος – Εθνικός Φιλιππιάδας (Λεωνίδας, Μπάλας, Αλεξόπουλος (Τρικάλων))
3ος όμιλος
Παναρκαδικός -Αιολικός (Αλιάγας, Πλακάς, Βαλκάνος (Δυτικής Αττικής))Λουτράκι – Αχαϊκή (Τσουκαλάς, Κολιάκος (Αθηνών), Λυρής (Λέσβου)) Παναργειακός – Αστέρας Αμαλιάδας (Γκάμαρης, Κουντουρέλης, Νικολάδος (Αθηνών)) Παναχαϊκή – ΑΟ Ζευγολατιού (Παναγιωτόπουλος, Καλύβας, Λύσσαρης (Αιτωλοακαρνανίας)) ΠΑΟ Βάρδας – Δόξα Μεγαλόπολης (Χρονάς, Ανδριανός, Ζούλης (Αχαϊας)) Τσικλητήρας Πύλου – Φωστήρας (Αγρανιώτης, Παναγάκος, Χατζημανώλης (Λακωνίας)) Χαλκίδα – Θήβα (Σπυριάδης (Χίου), Βιτσεντζάτος, Γουρνιάς (Ανατολικής Αττικής)
4ος όμιλος
Σάββατο (11/2)
Ερμής Ζωνιανών – ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (Κραγασάκης, Τρουλινός, Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου))
Κυριακή (12/2)
Ατσαλένιος – Θύελλα Ραφήνας (Κοκκινάκης (Λασιθίου), Φραγκιαδάκης, Λιοδάκης (Ρεθύμνου))Εθνικός – Ηλυσιακός (Ψύχουλας, Δελής, Κορακιανίτης (Βοιωτίας)) Ιωνικός – Κηφισιά (Μίαρης (Δωδεκανήσου), Κρετσίμος, Φαρμάκης (Δυτικής Αττικής)) Ρόδος – Προοδευτική (Αντωνίου, Ρούντος, Τσαλίκογλου (Ανατολικής Αττικής)) Τριγλία Ραφήνας – Εργοτέλης (Λάμπρου, Περιβολάρης, Πριόνας (Εύβοιας))
Δευτέρα (13/2)
15:00 ( Πανθηραϊκός – Ιάλυσος (Ιωαννίδης, Χρηστάκος, Μπουμπογιατζόγλου (Πειραιά))